Jak przechowywać suplementy diety?

“Suplement diety należy przechowywać w nienasłonecznionym miejscu, w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu w sposób niedostępny dla małych dzieci.” Powyższy tekst spotykamy standardowo na opakowaniach suplementów oraz leków.

Dlaczego nie wolno przechowywać suplementów powyżej 25°C?

 1. Temperatura może wpływać na utlenianie się substancji. Utlenianie powoduje nie tylko przebarwienia substancji, kapsułki ale również może prowadzić do utraty właściwości substancji.
 2. Istnieją substancje, które mają większe niż inne, tendencję do utleniania, jak np. kwas L-askorbinowy. Dodany do kapsułki celulozowej, może się utleniać i przebarwiać kapsułkę na kolor żółty. Kurkumina lub kwercetyna, w zależności od surowca, mogą przebarwiać inne składniki pierwotnie mające inny, niż żółty kolor.
 3. W produktach płynnych konieczne jest stosowanie przeciwutleniaczy, w celu zachowania właściwości substancji.

Wiele substancji ma właściwość higroskopijne. Co to oznacza?

Higroskopijność czyli zdolność substancji do wchłaniania wody, jest zjawiskiem dość uciążliwym jeśli chodzi o leki oraz suplementy diety. Niektóre substancje, jak np. winian karnityny, wchłaniają wodę w bardzo szybkim tempie powodując zbrylanie się produktu.

Ważne! Suplementy diety nie powinny być przechowywane w miejscach wilgotnych, w okolicy sprzętów produkujących parę (typu dzbanek do herbaty), na lodówce, w piwnicy, itp.

Suplementy przechowujemy zawsze zgodnie ze wskazaniem na etykiecie, w suchym miejscu, w temperaturze poniżej 25°C. Jeśli jest inne wskazanie, np. przechowywania w lodówce (np. niektórych probiotyków), to zawsze stosujemy się do zapisu z etykiety. 

Poszerz swoją suplementację

Dowiedz się więcej o suplementacji

 • Tlenek etylenu, o co tyle hałasu?

  W ostatnim czasie obserwujemy dużą ilość wycofań z obrotu produktów leczniczych i suplementacyjnych, ze względu na obecność tlenku etylenu. Tlenek etylenu jest substancją toksyczną, która przez ekspertów z USA i UE uznana została za mutagenną, rakotwórczą i mającą wpływ na rozrodczość. Pierwsze informacje o tlenku etylenu w żywności pojawiły się w 2019 r. w publikacjach […]

  Więcej
 • Zasady suplementacji – kiedy i jak spożywać suplementy diety?

  Suplementy diety to produkty stworzone w oparciu o witaminy, minerały, aminokwasy oraz substancje prozdrowotne. W zależności od ich połączeń czy form, działanie suplementu może być mniej lub bardziej intensywne. Dawki substancji suplementacyjnych są określone w oparciu o ich historię spożycia oraz badania poszczególnych substancji, a także ich wpływ na zdrowie człowieka. Najważniejszym elementem zdrowia człowieka […]

  Więcej
 • Czy wszystkie kapsułki są bezpieczne?

  Kapsułki stosowane są powszechnie w przemyśle farmaceutycznym, jako niezawodna i wygodna forma dostarczania dokładnie odmierzonej dawki danego produktu. Kapsułki różnią się między sobą materiałami, z których zostały wykonane, rozmiarami, a także posiadanymi certyfikatami i badaniami. Jakie kapsułki wybierać? Kapsułki możemy podzielić na miękkie i twarde. Kapsułki miękkie są na ogół produkowane z żelatyny. Bardzo ciężko […]

  Więcej