Daltony, a kolagen – co oznacza masa cząsteczkowa?

Kolagen jest kluczowym składnikiem budulcowym dla tkanki łącznej, którego produkcja naturalnie maleje wraz z wiekiem. Suplementacja kolagenu może wesprzeć redukcję objętości zmarszczek, a także produkcję prokolagenu czy elastyny!

Bardzo ważnym aspektem przy wyborze kolagenu jest odpowiednia wielkość cząsteczkowa wyrażana w Daltonach. Wielkości cząsteczek kolagenu ma wpływ na wchłanialność substancji do naszego organizmu. Kolagen zawarty w pożywieniu ma wysoką masę cząsteczkową – przykładowo w żelatynie czy bulionie wołowym są to wartości rzędu 100 000 – 300 000 Da – takie białko kolagenowe jest przez organizm trawione i rozbijane do mniejszych fragmentów.

By zwiększyć przyswajalność i biodostępność kolagenu jest on poddawany procesowi hydrolizacji, w którym długie łańcuchy polipeptydowe kolagenu są rozkładane na mniejsze fragmenty co skutkuje niższą masą cząsteczkową. Kolagen o niskiej masie cząsteczkowej może być wchłonięty przez ściany jelita cienkiego wprost do krwioobiegu.

Przyswajalność zależy również od stanu błony śluzowej oraz mikrobiomu jelit i chorób przewlekłych układu pokarmowego, faktem jest jednak, że im mniejsza cząsteczka kolagenu tym szybciej i łatwiej przedostanie się on bezpośrednio do krwioobiegu.

Za graniczną masę cząsteczkową kolagenu, powyżej której wchłanianie z przeniknięciem przez błonę jelitową i dostaniem się do krwiobiegu w nienaruszonej postaci, uznaje się 5000 Da. Dokładna granica jest trudna do określenia, gdyż zależna jest od wielu indywidualnych dla organizmu czynników – suplementując kolagen warto wybierać produkty o jak najniższej masie cząsteczkowej.

W suplemencie BEAUTY COLLAGEN™ masa cząsteczkowa kolagenu wynosi tylko 2000 Da!

Poszerz swoją suplementację

Dowiedz się więcej o suplementacji

  • Dlaczego lepiej wybrać witaminę C w proszku?

    Dlaczego witamina C LABS212 jest w formie proszku? Witamina C jest dobrze poznaną witaminą, rozpuszczalną w wodzie. Ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć witaminy C, dlatego jej poziom jest uwarunkowany podażą wraz z dietą lub suplementacją. Witamina C jest witaminą mocno wrażliwą na obróbkę termiczną, w związku z czym, w trakcie gotowania, przechowywania, […]

    Więcej
  • Kurkuma, a kurkumina – jaka jest różnica?

    W ostatnim czasie kurkuma bardzo zyskuje na popularności, a to wszystko dzięki jej wyjątkowym właściwościom.  Kurkuma to tak naprawdę kłącza ostryżu długiego (Curcuma longa L.) nazywane również niekiedy szafranem indyjskim. Kurkuma zawiera w swoim kłączu w zdecydowanej większości (ok. 70%) skrobię, żywicę, a także do 5% związków polifenolowych, znanych jako kurkuminoidy. Wśród kurkuminoidów z kolei możemy wyróżnić: […]

    Więcej
  • Jakie formy magnezu najlepiej suplementować?

    Magnez to niezwykle ważny składnik diety człowieka, uczestniczący w przebiegu prawie wszystkich procesów życiowych w organizmie, a jego niedobór niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Dieta w regionach uprzemysłowionych, od XX wieku, jest coraz mniej bogata w ten makroelement. Przyczyną jest przede wszystkim skażenie środowiska (szczególnie gleby), spowodowane między innymi nieprawidłowym nawożeniem, a także silne […]

    Więcej