Resweratrol, a “francuski paradoks”

Resweratrol to organiczny związek chemiczny z grupy polifenoli naturalnie występujący przede wszystkim w skórkach i pestkach winogron. Popularność resweratrolu zaczęła gwałtownie wzrastać od 2000 roku. W wyszukiwarce artykułów i prac naukowych z dziedziny medycyny i nauk biologicznych PubMed znajduje się na chwilę obecną ponad 15 tysięcy wyników zawierających przynajmniej wspomnienie o tej substancji.

Popularność resweratrolu jest powiązana z opisaniem w 1992 przez prof. Serge’a Reynauda tzw. „francuskiego paradoksu”. Pojęcie to opisuje zjawisko występujące w populacji Francuzów. W porównaniu z innymi narodami Europy Zachodniej Francuzi, mimo znacznie wyższego spożycia tłuszczów zwierzęcych, zdecydowanie rzadziej chorują na miażdżycę.  Obserwacja profesora Reynauda została potwierdzona badaniem obejmujących 100 tysięcy osób z 21 krajów. Przez 5 lat obserwowano i  porównywano skalę ryzyka choroby wieńcowej z liczbą rzeczywistych incydentów. W populacji francuskiej liczba zachorowań była znacznie niższa, niż w przypadku innych krajów. Oczywiście rozważając temat “francuskiego paradoksu” należy spojrzeć szerzej niż przez pryzmat wyłącznie spożywania czerwonego wina, istotne są również inne czynniki dietetyczne, jak również behawioralne i socjoekonomiczne. Jak podkreślał prof. Reynaud Francuzi spożywają również duże ilości owoców i warzyw, używają oliwy z oliwek, posiłki spożywają bez pośpiechu i nie dojadają między nimi2.

Niemniej jednak wino bezsprzecznie zawiera składniki wykazujące pozytywny wpływ na zdrowie. Należy jednak pamiętać, że tylko pite w niewielkich ilościach może wykazywać prozdrowotne efekty. 

Składnikiem wina, w kontekście którego najszerzej mówi się o jego prozdrowotnym działaniu jest właśnie resweratrol, o którym pisaliśmy na początku. W jaki zatem sposób resweratrol może wpływać na zmniejszenie ryzyka miażdżycy? Wpływa on na podwyższenie cholesterolu HDL (nazywanego dobrym cholesterolem) oraz obniża lepkość płytek krwi. Chroniąc naczynia krwionośne, zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, a także choroby wieńcowej. Resweratrol to także antyoksydant, wykazujący działanie neuroprotekcyjne. Ma on zdolność neutralizacji reaktywnych form tlenu i azotu, zmniejszając przy tym oksydacyjne uszkodzenia komórek oraz biocząsteczek, takich jak kwasy nukleinowe i białka3.

Resweratrol występuje w naturze w dwóch formach izomerycznych cis- i trans-. Częściej jednak spotykana jest forma trans-resweratrolu, wykazuje ona również wyższą aktywność biologiczną. 

Bibliografia:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=resveratrol
  2. Władysław Sinkiewicz, Francuski paradoks – czy coś więcej niż tylko potęga czerwonego wina?, Kardiologia po dyplomie, tom 9 nr 6, str. 91-94.
  3. Dawid Król i in., Substancje antyoksydacyjne w czerwonym winie, Postępy Fitoterapii 4/2013, str. 260-261.

Poszerz swoją suplementację

Dowiedz się więcej o suplementacji

  • Beta Glucan – czym jest i jak działa?

    Nasz suplement Beta Glucan zawiera beta glukany drożdżowe 1-3, 1-6 z Saccharomyces cervisiae. Wysoka standaryzacja beta glukanów – 80%. Produkt w 100% pochodzenia naturalnego. Doskonałe źródło błonnika pokarmowego. Czym są beta glukany? Beta-glukany (β-glukany) to grupa naturalnie występujących polisacharydów znajdująca się w ścianach komórkowych bakterii, drożdży, grzybów, alg i roślin, takich jak owies i jęczmień. […]

    Więcej
  • Czym jest karnityna i dlaczego jest tak ważna dla zdrowia?

    Karnityny są substancjami podobnymi w budowie do aminokwasów, podobnymi ale nie takimi samymi, ponieważ nie są one wykorzystywane przez organizm jako budulec do tworzenia białek, jak to się dzieje w przypadku aminokwasów. Budową chemiczną molekuła karnityny przypomina również cholinę i tak jak w przypadku choliny, karnityny mają wpływ na zapach moczu, oddechu i potu, nadając […]

    Więcej
  • Suplementacja seniorów – jakie witaminy i minerały są szczególnie ważne?

    Seniorzy wraz z wiekiem potrzebują większego wsparcia, szczególnie w zakresie zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne. W jaki sposób możemy zadbać o dietę naszych seniorów, by pomóc im cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem?  Witamina D  Niedobór tej witaminy dotyczy w dużej mierze osób w wieku starszym, szczególnie mieszkających w umiarkowanym klimacie, na co […]

    Więcej