Czy wszystkie kapsułki są bezpieczne?
Kapsułki stosowane są powszechnie w przemyśle farmaceutycznym, jako niezawodna i wygodna forma dostarczania dokładnie odmierzonej dawki danego produktu. Kapsułki różnią się między sobą materiałami, z których zostały wykonane, rozmiarami, a także posiadanymi certyfikatami i badaniami.
Jakie kapsułki wybierać?
Kapsułki możemy podzielić na miękkie i twarde.
Kapsułki miękkie są na ogół produkowane z żelatyny. Bardzo ciężko jest pozyskać kapsułki miękkie wegańskie. Żelatyna to produkt pozyskiwany z kolagenu zwierzęcego. Jego głównym źródłem są części skóry, skóra wieprzowa lub kości zwierzęce. Kapsułki żelatynowe nie są kapsułkami wegańskimi.
Miękkie kapsułki żelatynowe są elastyczne w przeciwieństwie do twardych żelatynowych. Można je napełniać roztworami płynnymi, oleistymi oraz o konsystencji pasty. Rozpuszczają się one w żołądku w ciągu kilku minut. Oprócz żelatyny w ich skład mogą wchodzić konserwanty, barwniki i plastyfikatory, które zapewniają utrzymanie kształtu. Żelatyna, jako białko, jest łatwostrawna i bezpieczna.
Do najczęściej towarzyszących żelatynie dodatków należą: gliceryna, tokoferole, sztuczne barwniki. Należy wystrzegać się barwników, kapsułek barwionych na intensywne kolory. Jeśli wybieramy kapsułki miękkie wybierajmy wegańskie lub czyste żelatynowe.
Twarda kapsułka żelatynowa nie jest elastyczna i wyglądem przypomina kapsułkę celulozową. Można ją stosować do prawie wszystkich zastosowań związanych z napełnianiem kapsułek. W większości przypadków rozpadanie się tych kapsułek i uwolnienie ich zawartości zajmuje około 3 minuty.
Kapsułki celulozowe
Na rynku znajdziemy kapsułki celulozowe oraz tzw. HPMC. Kapsułki celulozowe składają się na ogół z celulozy i wody, podczas gdy kapsułka HPMC składa się z hydroksypropylometylocelulozy, substancji znanej również jako hypromeloza. Jest to rozpuszczalna pochodna celulozy polimerowej. Celuloza jest najważniejszym składnikiem i polisacharydem budującym rośliny.
Ważne jest, aby kapsułki celulozowe były ze sprawdzonego, certyfikowanego źródła i dostawcy. Złej jakości kapsułki celulozowe “sprawiane” są tlenkiem etylenu, stąd też nierzadko obserwujemy pojawienie się tej kancerogennej substancji w produktach leczniczych i suplementacyjnych.
Pozostałe rodzaje kapsułek
Wśród kapsułek możemy wyróżnić również:
- kapsułki dojelitowe,
- kapsułki o przedłużonym uwalnianiu,
- kapsułki doodbytnicze.
Kapsułki dojelitowe to te, których zadaniem jest uwalnianie zawartości kapsułki dopiero w jelicie. Są odporne na działanie soków żołądkowych, pozostają nienaruszone, aż dotrą do jelita. Gdy dotrą do jelita, uwalniają swoją zawartość.
Kapsułki o przedłużonym uwalnianiu to kapsułki przeznaczone do powolnego uwalniania składników leku w ciągu kilku godzin. Dzięki powolnemu uwalnianiu zapewniają przedłużony efekt działania zawartej w nich substancji.
Kapsułki doodbytnicze, dostarczane są do organizmu nie w sposób oralny a doodbytowy – celem uzyskania efektu lokalnego. Umożliwia to również pominięcie metabolizmu wątrobowego przed dotarciem substancji do celu.
Co powinno nas niepokoić w składzie kapsułki?
- Obecność dwutlenku tytanu
Na rynku znajdziemy nadal mnóstwo produktów, w składzie których znajdziemy dwutlenek tytanu, który może znajdować się właśnie w kapsułkach. Rzetelni i jakościowi wytwórcy od dawna nie używają tego składnika.
W swojej opinii EFSA wskazał, że na podstawie wszystkich dostępnych dowodów nie można wykluczyć obaw związanych z genotoksycznością, i biorąc pod uwagę wiele niepewności, stwierdził, że E 171 nie można już uważać za bezpieczny, gdy jest stosowany jako dodatek do żywności.
Aktualnie, jesteśmy w tak zwanym okresie przejściowym, gdzie dozwolone jest stosowanie dwutlenku tytanu, mimo pełnej świadomości jego działania.
- Kolorowe kapsułki
Kolorowe kapsułki, zwłaszcza o dość intensywnych kolorach, mogą zawierać sztuczne barwniki.
- Kapsułki o zabarwieniu białym
Białe kapsułki, które są często stosowane przy produktach mogących zabarwić kapsułkę celulozową, jak np. witamina C, mogą również zawierać dwutlenek tytanu oraz barwniki.
Jakie zatem kapsułki wybierać?
Kapsułki o czystym składzie celulozowym, hydroksypropylometylocelulozowym oraz żelatynowym – bez barwników i dodatków. Od producentów gwarantujących jakość i przebadanie pod kątem tlenku etylenu.