Czy wszystkie kapsułki są bezpieczne?

Kapsułki stosowane są powszechnie w przemyśle farmaceutycznym, jako niezawodna i wygodna forma dostarczania dokładnie odmierzonej dawki danego produktu. Kapsułki różnią się między sobą materiałami, z których zostały wykonane, rozmiarami, a także posiadanymi certyfikatami i badaniami.

Jakie kapsułki wybierać?

Kapsułki możemy podzielić na miękkie i twarde.

Kapsułki miękkie są na ogół produkowane z żelatyny. Bardzo ciężko jest pozyskać kapsułki miękkie wegańskie. Żelatyna to produkt pozyskiwany z kolagenu zwierzęcego. Jego głównym źródłem są części skóry, skóra wieprzowa lub kości zwierzęce. Kapsułki żelatynowe nie są kapsułkami wegańskimi.

Miękkie kapsułki żelatynowe są elastyczne w przeciwieństwie do twardych żelatynowych. Można je napełniać roztworami płynnymi, oleistymi oraz o konsystencji pasty. Rozpuszczają się one w żołądku w ciągu kilku minut. Oprócz żelatyny w ich skład mogą wchodzić konserwanty, barwniki i plastyfikatory, które zapewniają utrzymanie kształtu. Żelatyna, jako białko, jest łatwostrawna i bezpieczna. 

Do najczęściej towarzyszących żelatynie dodatków należą: gliceryna, tokoferole, sztuczne barwniki. Należy wystrzegać się barwników, kapsułek barwionych na intensywne kolory. Jeśli wybieramy kapsułki miękkie wybierajmy wegańskie lub czyste żelatynowe.

Twarda kapsułka żelatynowa nie jest elastyczna i wyglądem przypomina kapsułkę celulozową. Można ją stosować do prawie wszystkich zastosowań związanych z napełnianiem kapsułek. W większości przypadków rozpadanie się tych kapsułek i uwolnienie ich zawartości zajmuje około 3 minuty.

Kapsułki celulozowe

Na rynku znajdziemy kapsułki celulozowe oraz tzw. HPMC. Kapsułki celulozowe składają się na ogół z celulozy i wody, podczas gdy kapsułka HPMC składa się z hydroksypropylometylocelulozy, substancji znanej również jako hypromeloza. Jest to rozpuszczalna pochodna celulozy polimerowej. Celuloza jest najważniejszym składnikiem i polisacharydem budującym rośliny.

Ważne jest, aby kapsułki celulozowe były ze sprawdzonego, certyfikowanego źródła i dostawcy. Złej jakości kapsułki celulozowe “sprawiane” są tlenkiem etylenu, stąd też nierzadko obserwujemy pojawienie się tej kancerogennej substancji w produktach leczniczych i suplementacyjnych.

Pozostałe rodzaje kapsułek

Wśród kapsułek możemy wyróżnić również:

 • kapsułki dojelitowe,
 • kapsułki o przedłużonym uwalnianiu,
 • kapsułki doodbytnicze.

Kapsułki dojelitowe to te, których zadaniem jest uwalnianie zawartości kapsułki dopiero w jelicie. Są odporne na działanie soków żołądkowych, pozostają nienaruszone, aż dotrą do jelita. Gdy dotrą do jelita, uwalniają swoją zawartość.

Kapsułki o przedłużonym uwalnianiu to kapsułki przeznaczone do powolnego uwalniania składników leku w ciągu kilku godzin. Dzięki powolnemu uwalnianiu zapewniają przedłużony efekt działania zawartej w nich substancji.

Kapsułki doodbytnicze, dostarczane są do organizmu nie w sposób oralny a doodbytowy – celem uzyskania efektu lokalnego. Umożliwia to również pominięcie metabolizmu wątrobowego przed dotarciem substancji do celu.

Co powinno nas niepokoić w składzie kapsułki?

 • Obecność dwutlenku tytanu

Na rynku znajdziemy nadal mnóstwo produktów, w składzie których znajdziemy dwutlenek tytanu, który może znajdować się właśnie w kapsułkach. Rzetelni i jakościowi wytwórcy od dawna nie używają tego składnika.

W swojej opinii EFSA wskazał, że na podstawie wszystkich dostępnych dowodów nie można wykluczyć obaw związanych z genotoksycznością, i biorąc pod uwagę wiele niepewności, stwierdził, że E 171 nie można już uważać za bezpieczny, gdy jest stosowany jako dodatek do żywności.

Aktualnie, jesteśmy w tak zwanym okresie przejściowym, gdzie dozwolone jest stosowanie dwutlenku tytanu, mimo pełnej świadomości jego działania.

 • Kolorowe kapsułki

Kolorowe kapsułki, zwłaszcza o dość intensywnych kolorach, mogą zawierać sztuczne barwniki.

 • Kapsułki o zabarwieniu białym

Białe kapsułki, które są często stosowane przy produktach mogących zabarwić kapsułkę celulozową, jak np. witamina C, mogą również zawierać dwutlenek tytanu oraz barwniki.

Jakie zatem kapsułki wybierać?

Kapsułki o czystym składzie celulozowym, hydroksypropylometylocelulozowym oraz żelatynowym – bez barwników i dodatków. Od producentów gwarantujących jakość i przebadanie pod kątem tlenku etylenu.

Poszerz swoją suplementację

Dowiedz się więcej o suplementacji

 • Zasady suplementacji – kiedy i jak spożywać suplementy diety?

  Suplementy diety to produkty stworzone w oparciu o witaminy, minerały, aminokwasy oraz substancje prozdrowotne. W zależności od ich połączeń czy form, działanie suplementu może być mniej lub bardziej intensywne. Dawki substancji suplementacyjnych są określone w oparciu o ich historię spożycia oraz badania poszczególnych substancji, a także ich wpływ na zdrowie człowieka. Najważniejszym elementem zdrowia człowieka […]

  Więcej
 • Tlenek etylenu, o co tyle hałasu?

  W ostatnim czasie obserwujemy dużą ilość wycofań z obrotu produktów leczniczych i suplementacyjnych, ze względu na obecność tlenku etylenu. Tlenek etylenu jest substancją toksyczną, która przez ekspertów z USA i UE uznana została za mutagenną, rakotwórczą i mającą wpływ na rozrodczość. Pierwsze informacje o tlenku etylenu w żywności pojawiły się w 2019 r. w publikacjach […]

  Więcej
 • Suplementacja seniorów – jakie witaminy i minerały są szczególnie ważne?

  Seniorzy wraz z wiekiem potrzebują większego wsparcia, szczególnie w zakresie zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne. W jaki sposób możemy zadbać o dietę naszych seniorów, by pomóc im cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem?  Witamina D  Niedobór tej witaminy dotyczy w dużej mierze osób w wieku starszym, szczególnie mieszkających w umiarkowanym klimacie, na co […]

  Więcej