Dlaczego nie każdy toleruje metylowane formy witamin?

Metylowane formy kwasu foliowego i witaminy B12, takie jak 5-metyltetrahydrofolian (5-MTHF) i metylokobalamina, zdobywają coraz większą popularność jako suplementy diety. Wiele osób preferuje metylowane formy ponieważ istnieje przekonanie, iż organizm może bezpośrednio je wykorzystywać, pomijając skomplikowany proces konwersji. Niemniej jednak, istnieje grupa osób, która nie toleruje metylowanych form. Preparat B Spectrum jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na indywidualne dobranie form i dawek B9 i B12.

Czym jest metylacja?

Metylacja to proces biochemiczny polegający na przekazywaniu grupy metylowej (-CH3) pomiędzy molekułami. Po przyłączeniu grupy metylowej zmienia się funkcjonalność cząsteczki. Zaburzenie metylacji bywa często diagnozowane pod postacią mutacji jednego z genów, genu MTHFR, który został najlepiej poznany i łączony jest aktualnie z wieloma dolegliwościami zdrowotnymi.  Warto jednak wiedzieć, iż w cyklu metylacyjnym bierze udział grupa genów, takich jak, np. MTHFR, MTRR, MTR, DHFR, dlatego diagnostyka zaburzeń metylacyjnych oraz dobór form witamin metylowanych (B9 i B12) nie może być oparta jedynie na badaniu jednego genu.

Co może wpływać na metylację:

  • Sposób odżywiania: efektywny proces metylacyjny wymaga dostarczania grup metylowych, które dostarczamy za pomocą odżywiania. W przypadku sprawnego funkcjonowania genów, brak dostarczenia grup metylowych jak również dostarczanie form syntetycznych B9 i B12, może skutkować zaburzeniami metylacji.
  • Polimorfizmy genetyczne: polimorfizmy genów metylacyjnych wpływają na zdolność organizmu do przekształcania kwasu foliowego w jego aktywną formę 5-MTHF. Osoby z mutacjami mogą lepiej tolerować metylowane formy, ale paradoksalnie, niektóre z nich mogą również doświadczać negatywnych skutków związanych z nadmiarem aktywnego folianu.
  • Stany chorobowe: wiele chorób, takich jak: choroby tarczycy, choroby autoimmunologiczne, choroby jelit, zakażenia wirusowe, zaburzenia afektywne dwubiegunowe czy fibromialgia, mogą wykazywać większą wrażliwość na zmiany w cyklu metylacji. Przyjmowanie metylowanych witamin może nasilić objawy chorobowe.
  • Interakcje z lekami: niektóre leki mogą wpływać na metabolizm folianów i witaminy B12.

Co robić w przypadku nietolerancji metylowanych form witamin?

Pobudzenie, stan tzw. “przemetylowania” nie jest niczym przyjemnym! Skutki mogą być stałe lub chwilowe i wiązać się z dużym pobudzeniem, brakiem koncentracji, mgłą mózgową oraz innymi. Jeżeli masz pełną diagnostykę ścieżki metylacji lub objawowo zauważasz reakcje na metylowane formy, warto sięgać po inne formy tych samych witamin. W takim przypadku zdecydowanie rekomendujemy jako B12 hydroksykobalaminę lub adenozylokobalaminę (zdecydowanie nie rekomendujemy cyjanokobalaminy).

Poszerz swoją suplementację

Dowiedz się więcej o suplementacji

  • Innowacyjna formuła witamin B

    Suplement diety B Spectrum to formuła stanowiąca innowacyjne połączenie witamin z grupy B, z wyjątkiem witamin B9 (kwasu foliowego) i B12 (kobalaminy). Wyróżnia się świeżym spojrzeniem na suplementację witamin z grupy B, które polega na zgromadzeniu różnych form tych samych witamin w jednym preparacie. Witamina B1, tiamina Witamina B1 (tiamina) przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu […]

    Więcej
  • Jak najoptymalniej spożywać witaminy z grupy B?

    W przypadku niektórych substancji dysponujemy informacjami, o jakiej porze dnia najlepiej zaplanować podaż suplementacji, aby skorzystać jak najoptymalniej z jej dobrodziejstwa. Musimy wziąć pod uwagę grupę do jakiej dana substancja należy; inaczej zażywamy aminokwasy, inaczej witaminy, a jeszcze inaczej sole magnezowe. W przypadku witamin z grupy B naszą rekomendacją jest spożywanie ich zawsze po posiłku, […]

    Więcej
  • Jak działają składniki ALLmag®?

    ALLmag® to kompleksowy preparat wspierający funkcjonowanie układu nerwowego. Zarówno magnez jak i witaminy z grupy B stanowią koenzymatyczne wsparcie procesów biochemicznych.  Magnez, a witamina B1 tiamina Suplementacja witaminy B1 zwiększa zapotrzebowanie na magnez, a suplementacja magnezu i witaminy B1 zwiększa retencję tiaminy w układzie nerwowym, wątrobie i w nerkach! Niski poziom tiaminy często dotyczy diabetyków, […]

    Więcej