Ekstrakty roślinne, czyli jak wybierać wartościowe produkty na bazie substancji naturalnych

Na jakie pojęcia warto zwracać uwagę przy wyborze ekstraktów roślinnych? DER określa ile kilogramów biomasy/surowca potrzeba do otrzymania 1 kg ekstraktu. O tym, czy dany ekstrakt jest wartościowy prozdrowotnie stanowi standaryzacja, czyli wskaźnik zawartości substancji czynnej o określonej aktywności prozdrowotnej lub terapeutycznej.

Czym jest DER?

Najbardziej popularnym określeniem stosowanym w lekach, suplementach czy preparatach ziołowych jest DER.

DER, z ang. DRUG EXTRACT RATIO, jest wyznacznikiem proporcji pomiędzy ilością substancji roślinnej lub grzybowej a ilością otrzymanego ekstraktu. DER pokazuje nam ile materiału/surowca zostało zużyte do wytworzenia otrzymanego ekstraktu.

DER 10:1 określa ile kg biomasy/surowca potrzeba do otrzymania 1 kg ekstraktu.

Czy DER stanowi o jakości ekstraktu?

Wielu producentów prześciga się w komunikowaniu i przypisywaniu DERom wartości ich produktów. Czy tak jest naprawdę?

Absolutnie nie! DER nie stanowi o wartości prozdrowotnej substancji!

DER 10:1 określa ile kg biomasy/surowca potrzebną do otrzymania 1 kg ekstraktu. DER nie wskazuje w żaden sposób na zawartość substancji czynnych, zawartych w ekstrakcie. Plony, zbiory zależne są od takich czynników jak warunki pogodowe czy warunki fitogeograficzne; ta sama roślina, z dokładnie takim samym genomem w różnych warunkach będzie produkować inną zawartość metabolitów. W sytuacji np. sezonu deszczowego, ilość biomasy będzie większa ale słabszej jakości w porównaniu do sezonu suchego czy warunków optymalnych, w związku z czym zawartość substancji prozdrowotnych może być różna w zależności od sezonu – co nie ma wpływu na wartość DER, ale ma wpływ na standaryzację.

Czym jest ekstrakt standaryzowany?

O tym, czy dany ekstrakt jest wartościowy prozdrowotnie stanowi STANDARYZACJA, czyli wskaźnik zawartości substancji czynnej o określonej aktywności prozdrowotnej lub terapeutycznej.

Na co zwracać uwagę wybierając ekstrakty? Zawsze patrzymy na standaryzację do substancji czynnej.

W praktyce wygląda to następująco:

 • 100 mg ekstraktu standaryzowanego do 30% substancji aktywnej = 30 mg substancji aktywnej,
 • 200 mg ekstraktu standaryzowanego do 50% substancji aktywnej = 100 mg substancji aktywnej.

Sprawdźmy, jak wygląda to na przykładzie konkretnych substancji:

Guarana

Ekstrakt z guarany może mieć standaryzację 5%, 10% lub 22%. W 100 mg ekstraktu będziemy mieli więc kolejno 5%, 10% lub 22% kofeiny.

Zażywając 100 mg dokonujemy wyboru czy będzie ona miała tylko 5% kofeiny czy aż 22%. 

Guarana o standaryzacji 5% – musimy zażyć aż 440 mg, aby uzyskać 22 mg kofeiny.

Guarana o standaryzacji 22% – wystarczy 100 mg, aby uzyskać 22 mg kofeiny.

Resweratrol

Resweratrol podany jako ekstrakt nie ma wartości jeśli nie ma standaryzacji, przykładowo do Resveratrolu LABS212® użyto 98% standaryzacji do formy trans-resweratrolu, najbardziej aktywnej formy resweratrolu.

Ashwagandha

Ashwagandha jako sproszkowany korzeń nie ma większych wartości – to witanolidy stanowią o jej wartości,  np. KSM-66 zawiera 5% tej najważniejszej w tym ekstrakcie substancji prozdrowotnej.

Kurkumina

Kurkumina może być standaryzowana do kurkuminoidów o wartości od 10% do 95%. Stężenia najwyższe są najbardziej pożądane, wówczas w 100 mg kurkuminy mamy aż 95 mg substancji czynnej. Nowością bardzo pożądaną są standaryzacje do tetrahydrokurkuminoidów, które są substancjami czynnymi o większej wartości zdrowotnej niż kurkuminoidy.

Wybierajmy produkty pochodzące z roślin, grzybów jadalnych – tylko, te które mają standaryzację a nie DER!

Czytanie etykiet jest bardzo ważne, a jeszcze ważniejsze porównywanie ilości substancji czynnych w danym produkcie.

Poszerz swoją suplementację

 • Chwilowo niedostępny

  Suplement diety

  Ashwagandha

  Gwiazdka Gwiazdka Gwiazdka Gwiazdka Gwiazdka

  0/5

  Ashwagandha, szałwia, guarana, cynk, B6 i B12. Kompleksowe działanie adaptogenne, wsparcie funckji poznawczych, wytrzymałości fizycznej i umysłowej.
  Więcej

  59.99 zł

 • Chwilowo niedostępny

  Suplement diety

  BetaPRO®

  Gwiazdka Gwiazdka Gwiazdka Gwiazdka Gwiazdka

  0/5

  Kompleksowe wsparcie układu odpornościowego. Zawiera beta glukany z Saccharomyces cervisiae, witaminę D Quali-D®, kwercetynę Quercefit®, glukonian cynku, L-selenometioninę, błonnik z akacji oraz L-leucynę.
  Więcej

  79.99 zł

 • Promocja

  Suplement diety

  Resveratrol natural Grape seed

  Gwiazdka Gwiazdka Gwiazdka Gwiazdka Gwiazdka

  5.00/5

  Wysoce skoncentrowany trans-resweratrol 98%, połączony z winoroślą. Produkt gruntownie przebadany mikrobiologicznie oraz pod kątem obecności pestycydów i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych oraz pestycydów.
  Więcej

  59.99 zł

Dowiedz się więcej o suplementacji

 • Resweratrol, a “francuski paradoks”

  Resweratrol to organiczny związek chemiczny z grupy polifenoli naturalnie występujący przede wszystkim w skórkach i pestkach winogron. Popularność resweratrolu zaczęła gwałtownie wzrastać od 2000 roku. W wyszukiwarce artykułów i prac naukowych z dziedziny medycyny i nauk biologicznych PubMed znajduje się na chwilę obecną ponad 15 tysięcy wyników zawierających przynajmniej wspomnienie o tej substancji.1  Popularność resweratrolu […]

  Więcej
 • Szałwia i jej prozdrowotne walory

  Szałwia, salvia, swoją nazwą wskazuje na prozdrowotne działanie, salvere oznacza bowiem po łacinie “leczyć”. Salvia officinalis L., salvia lavandulifolia Szałwia, pochodząca pierwotnie z rejonów Morza Śródziemnego, dziś jest rośliną, która znana jest i uprawiana na całym świecie. Jej prozdrowotne właściwości znajdują zastosowanie w lecznictwie, ale także w zwykłym domowym zastosowaniu. Jej liście wykorzystujemy do przygotowania […]

  Więcej
 • Ekstrakt z guarany – jakie ma właściwości?

  Guarana, po łacinie Paullinia cupana, to gatunek pnączy płożących lub piennych (rosnący do 10 metrów), występujący głównie w dorzeczu Amazonki i Pary w Brazylii. Nazwa guarana pochodzi od plemienia, które zwykło stosować napój z nasion guarany; napój o intensywnym gorzko-kwaśnym smaku, znany przez rdzenną ludność jako specyfik podnoszący sprawność fizyczną i psychiczną, zwłaszcza w okresie […]

  Więcej