Innowacyjna formuła witamin B

Suplement diety B Spectrum to formuła stanowiąca innowacyjne połączenie witamin z grupy B, z wyjątkiem witamin B9 (kwasu foliowego) i B12 (kobalaminy). Wyróżnia się świeżym spojrzeniem na suplementację witamin z grupy B, które polega na zgromadzeniu różnych form tych samych witamin w jednym preparacie.

Witamina B1, tiamina

Witamina B1 (tiamina) przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego (cykl Krebsa), pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych, a w szczególności układu cholinergicznego (metabolizmu acetylocholiny – substancji odpowiedzialnej za nasze funkcje poznawcze, zdolność przyswajania wiedzy, logicznego myślenia). Witamina B1 występuje w dwóch postaciach: chlorowodorku tiaminy oraz kokarboksylazy, czyli pirofosforanu tiaminy. Wchłanianie tiaminy odbywa się w jelitach, a jej docelową postacią, która wykazuje największą aktywność metaboliczną, jest właśnie pirofosforan.

Witamina B2, ryboflawina

Witamina B2 (obecna w preparacie jako ryboflawina, czyli forma podstawowa, oraz jako R-5-P, czyli ryboflawiny-5′-fosforan) to składnik odżywczy biorący udział w kluczowych procesach zachodzących w naszych organizmach. Wpływa na działanie enzymu MTHFR, rozpad neuroprzekaźników i histaminy, odnawianie kluczowych antyoksydantów wątrobowych (cykl Krebsa). Systemy transportowe jelit umożliwiają wchłanianie obu zawartych w suplemencie aktywnych form witaminy B2. Jednak co ciekawe, jednorazowa porcja, którą jesteśmy w stanie przyswoić, to około 30-36 mg. Dlatego przy dużych niedoborach, podaż witaminy B2 można i warto rozłożyć na kilka porcji podawanych w ciągu dnia. To również ona zabarwia preparaty z witaminami z grupy B na charakterystyczny żółty kolor (intensywny kolor żółty pojawia się również w moczu po spozyciu B2).

Witamina B3 (PP), niacyna

Porcja niacyny, tj. witaminy B3 (w suplemencie w postaci kwasu nikotynowego), została dobrana specjalnie tak, by uniknąć efektu flush u osób zażywających preparat, czyli silnego wyrzutu histaminy. Towarzyszy mu zaczerwienienie ciała, uczucie ciepła i świąd, co zdarza się przy przyjmowaniu większych ilości witaminy B3. Witamina B3 bywa również nazywana witaminą PP.

Witamina B5, kwas pantotenowy

Witamina B5 przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Jej inna nazwa to kwas pantotenowy. W naszym preparacie znajduje się pantetyna, będąca najbardziej aktywną formą witaminy B5. Kwas pantotenowy przyczynia się do prawidłowej syntezy i metabolizmu hormonów steroidowych, witaminy D i niektórych neuroprzekaźników.

Witamina B6, pirydoksyna

Witamina B6 w postaci chlorowodorku pirydoksyny i pirydoksalu-5′-fosforanu to kolejny przykład połączenia form o dużej aktywności enzymatycznej. Witamina B6 umożliwia produkcję glutationu. Do aktywacji witaminy B6 niezbędne jest odpowiednie wysycenie organizmu witaminą B2. W szczególności P5P to wysoce koenzymatyczna, aktywna postać witaminy, niezbędna, by zaszło kilkaset kluczowych przemian enzymatycznych w organizmie.

Witamina B7 (H), biotyna

Suplement B Spectrum zawiera również biotynę w postaci d-biotyny. Biotyna występuje również pod nazwą witaminy B7 lub witaminy H. To substancja znana głównie z preparatów dla kobiet, tak jak witamina B5 pomaga ona bowiem zachować zdrowe włosy i skórę. Jest niezbędna do produkcji kwasów nukleinowych DNA i RNA, czyli najważniejszych struktur, schowanych w jądrach każdej komórki i pełniących rolę instrukcji obsługi naszego organizmu.

Inozytol

Inozytol zawarty w formule, choć nie jest witaminą, ma wiele cennych właściwości podobnych do tych, którymi obdarzone są witaminy z grupy B. Inozytol to słynny czynnik lipotropowy powstający w naszych ciałach z glukozy. Nerki wytwarzają około dwóch gramów dziennie tej witaminopodobnej substancji. Najwyższe stężenie inozytolu występuje w mózgu, gdzie odgrywa on ważną rolę: wiąże neuroprzekaźniki i niektóre hormony steroidowe z receptorami. W preparacie B Spectrum występuje postać myo-inozytolu.

Skąd pomysł na wykluczenie witaminy B9 i B12 z receptury?

Kwas foliowy (B9) oraz kobalamina (B12) to substancje występujące w wielu postaciach, a każdy z nas na danym etapie życia i przy różnym stanie zdrowia może wymagać dobrania innych porcji i form witamin. B9 i B12 mają kluczowe znaczenie, gdy chodzi o proces metylacji, oraz bardzo duży wpływ na wzrost płodu – zapotrzebowanie na te witaminy może się wówczas znacząco zwiększać. Tak samo będzie w przypadku osób przyjmujących leki (np. metformina, statyny), czy borykających się z dysfunkcjami pracy przewodu pokarmowego.

Reasumując, preparat wykluczający witaminy B9 i B12 umożliwia ich oddzielne przyjmowanie w dobranej indywidualnie porcji oraz postaci przez osoby zagrożone niedoborami czy wymagające wyższych dawek suplementacji niż te w standardowych preparatach z witaminami z grupy B.

Poszerz swoją suplementację

Dowiedz się więcej o suplementacji

  • Witamina D – historia odkrycia, metabolizm, pojęcia

    Witamina D stanowi w ostatnich latach przedmiot rosnącego zainteresowania. Odkryta została na początku dwudziestego stulecia w toku badań nad krzywicą – chorobą występującą u dzieci, objawiającą się szerokim spektrum zmian w układzie kostnym, a także licznymi, innymi zaburzeniami rozwojowymi. Historia odkrycia witaminy D Choroba ta jest nazywana również „angielską chorobą” ze względu na ogromne ilości […]

    Więcej
  • Beta Glucan – czym jest i jak działa?

    Nasz suplement Beta Glucan zawiera beta glukany drożdżowe 1-3, 1-6 z Saccharomyces cervisiae. Wysoka standaryzacja beta glukanów – 80%. Produkt w 100% pochodzenia naturalnego. Doskonałe źródło błonnika pokarmowego. Czym są beta glukany? Beta-glukany (β-glukany) to grupa naturalnie występujących polisacharydów znajdująca się w ścianach komórkowych bakterii, drożdży, grzybów, alg i roślin, takich jak owies i jęczmień. […]

    Więcej
  • Jakie formy magnezu najlepiej suplementować?

    Magnez to niezwykle ważny składnik diety człowieka, uczestniczący w przebiegu prawie wszystkich procesów życiowych w organizmie, a jego niedobór niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Dieta w regionach uprzemysłowionych, od XX wieku, jest coraz mniej bogata w ten makroelement. Przyczyną jest przede wszystkim skażenie środowiska (szczególnie gleby), spowodowane między innymi nieprawidłowym nawożeniem, a także silne […]

    Więcej