SŁOWNIK SUBSTANCJI – Acetyl-L-Carnitine

Acetyl-L-karnityna, znana jako ALC lub ALCAR, jest formą karnityny (związku witaminopodobnego), którą od L-karnityny wyróżnia posiadanie dodatkowej grupy acetylowej. Acetyl-L-karnityna jest acetylowaną formą L-karnityny.

Czym jednak w suplementacji różni się podaż L-karnityny od Acetyl-L-karnityny? Obecność grupy acetylowej odgrywa bardzo istotną rolę, nadaje bowiem ALC specyficzne właściwości biologiczne i zwiększa jej biodostępność. Liczne badania wskazują, iż dzięki swojej budowie ALC może przenikać barierę krew-mózg i mieć korzystny wpływ na funkcje mózgu, stąd też ALC klasyfikuje się jako nutraceutyk! Nutraceutyk, słowo pochodzące od połączenia “żywność” (nutrition) i “lek” (pharmaceutical), sugeruje, że substancja łączy w sobie cechy żywności oraz lekarstwa.

Acetyl-L-Carnitine, a metabolizm energetyczny

Pierwotne i dobrze poznane zastosowanie ALC wiąże się z wykorzystywaniem jej potencjału w zakresie metabolizmu energetycznego organizmu, szczególnie poprzez wpływ na transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów. Zarówno ALC, jak i L-karnityna, są zaangażowane w transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie następuje ich utlenianie w procesie beta-oksydacji, celem produkcji energii. Karnityna odgrywa kluczową rolę w tym procesie, pomagając w przekształcaniu długich łańcuchów kwasów tłuszczowych w formę, która może być transportowana do mitochondriów.

Z kolei ALC, forma wzbogacona o dodatkową grupę acetylową, wpływa dodatkowo wspomagająco na ten proces, poprzez zwiększenie dostępności acetylo-CoA w mitochondriach, zwiększając wydajność metabolizmu energetycznego.

Acetyl-l-Carnitine, a neuroprzekaźnictwo

Acetyl-L-karnityna odgrywa istotną rolę w produkcji acetylocholiny, jednego z neuroprzekaźników, niezbędnego dla prawidłowego działania funkcji kognitywnych w mózgu. Acetylocholina występuje w połączeniach nerwowo-mięśniowych, synapsach układu współczulnego i przywspółczulnego, a także w strukturach mózgowia. Jako neuroprzekaźnik zapewnia prawidłowe funkcjonowanie, takich obszarów jak:

– pamięć,

– uczenie się,

– koncentracja.

Neuroprotekcyjne działanie ALC

Celem aktualnych badań nad Aceytl-L-karnityną jest zgłębienie jej neurotropowego i neuroprotekcyjnego działania i wpływu na organizmy. Pierwsze badania nad ALC skupiały się głównie na jej właściwościach przeciwutleniających: neutralizacji wolnych rodników, jak również stymulacji mechanizmów obronnych komórek przeciwutleniających, takich jak produkcja glutationu.

Obszarem zainteresowania obecnych badań jest ocena neuroprotekcyjnych właściwości ALC, takich jak:

– Łagodzenie przewlekłego bólu w stanach związanych z nadreaktywnością układu nerwowego.

Zgodnie z badaniami, Acetyl-L-karnityna (ALC) może wpływać na aktywność neuroprzekaźników oraz aktywację receptora metabotropowego glutaminianu 2 (mGlu2R), mając korzystny wpływ na przewodzenie bodźców bólowych i zapobieganie nadmiernemu pobudzeniu centralnego układu nerwowego. Nadreaktywność centralnego układu nerwowego, w odpowiedzi na bodźce sensoryczne, to zjawisko, które występuje w wielu zaburzeniach bólowych, takich jak: fibromialgia, migrena, neuropatia obwodowa, czy pourazowy zespół bólowy.

– Wsparcie regeneracji i wzrostu komórek układu nerwowego, czyli wsparcie funkcji poznawczych.

ALC może stymulować produkcję neurotropin, takich jak czynniki wzrostu nerwów (NGF) i czynnik neurotroficzny pochodzenia mózgowego (BDNF). Te substancje są kluczowe dla wzrostu, regeneracji i utrzymania zdrowych komórek nerwowych.

Acetyl-L-Carnitine w LABS212®

Acetyl-L-Carnitine występuje w suplemencie LABS212® w połączeniu z inną formą karnityny – fumaranem l-karnitny. Fumaran czyli kwas fumarowy (jak i L-karnityna) występuje w organizmie i jest integralną częścią cyklu Krebsa (cyklu kwasu cytrynowego), jednego z ogniw wytwarzania energii w naszym ciele. Acetyl-L-karnityna wspiera funkcje kognitywne oraz układ nerwowy. Połączenie L-karnityny i fumaranu zapewnia podwójne wsparcie dla produkcji energii w mitochondriach. Dodatkowo połączenie z acetyl-L-karnityną, najbardziej wchłanialną formą karnityny, daje nam połączenie dwóch “mocnych” form, które działają synergicznie.

Karnityna

Bibliografia:

  1. Sarzi-Puttini P, Giorgi V, Di Lascio S, Fornasari D. Acetyl-L-carnitine in chronic pain: A narrative review. Pharmacol Res. 2021 Nov;173:105874. doi: 10.1016/j.phrs.2021.105874. Epub 2021 Sep 7. PMID: 34500063.
  2. Kazak F, Yarim GF. Neuroprotective effects of acetyl-l-carnitine on lipopolysaccharide-induced neuroinflammation in mice: Involvement of brain-derived neurotrophic factor. Neurosci Lett. 2017 Sep 29;658:32-36. doi: 10.1016/j.neulet.2017.07.059. Epub 2017 Aug 16. PMID: 28822835.
  3. Ando S, Tadenuma T, Tanaka Y, Fukui F, Kobayashi S, Ohashi Y, Kawabata T. Enhancement of learning capacity and cholinergic synaptic function by carnitine in aging rats. J Neurosci Res. 2001 Oct 15;66(2):266-71. doi: 10.1002/jnr.1220. PMID: 11592123.

Poszerz swoją suplementację

Dowiedz się więcej o suplementacji

  • Czy wszystkie kapsułki są bezpieczne?

    Kapsułki stosowane są powszechnie w przemyśle farmaceutycznym, jako niezawodna i wygodna forma dostarczania dokładnie odmierzonej dawki danego produktu. Kapsułki różnią się między sobą materiałami, z których zostały wykonane, rozmiarami, a także posiadanymi certyfikatami i badaniami. Jakie kapsułki wybierać? Kapsułki możemy podzielić na miękkie i twarde. Kapsułki miękkie są na ogół produkowane z żelatyny. Bardzo ciężko […]

    Więcej
  • Czym jest karnityna i dlaczego jest tak ważna dla zdrowia?

    Karnityny są substancjami podobnymi w budowie do aminokwasów, podobnymi ale nie takimi samymi, ponieważ nie są one wykorzystywane przez organizm jako budulec do tworzenia białek, jak to się dzieje w przypadku aminokwasów. Budową chemiczną molekuła karnityny przypomina również cholinę i tak jak w przypadku choliny, karnityny mają wpływ na zapach moczu, oddechu i potu, nadając […]

    Więcej
  • Dlaczego lepiej wybrać witaminę C w proszku?

    Dlaczego witamina C LABS212 jest w formie proszku? Witamina C jest dobrze poznaną witaminą, rozpuszczalną w wodzie. Ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć witaminy C, dlatego jej poziom jest uwarunkowany podażą wraz z dietą lub suplementacją. Witamina C jest witaminą mocno wrażliwą na obróbkę termiczną, w związku z czym, w trakcie gotowania, przechowywania, […]

    Więcej