Tlenek etylenu, o co tyle hałasu?
W ostatnim czasie obserwujemy dużą ilość wycofań z obrotu produktów leczniczych i suplementacyjnych, ze względu na obecność tlenku etylenu. Tlenek etylenu jest substancją toksyczną, która przez ekspertów z USA i UE uznana została za mutagenną, rakotwórczą i mającą wpływ na rozrodczość.
Pierwsze informacje o tlenku etylenu w żywności pojawiły się w 2019 r. w publikacjach francuskich i niemieckich. Unijny System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) publikował wycofania setek produktów na terenie krajów UE. W Polsce po raz pierwszy wykryto tlenek etylenu w sezamie, pochodzącym z Indii. Przypuszcza się, iż używano tlenku etylenu jako gazu w obróbce sezamu. Sukcesywnie znajdowano substancję w przyprawach, mięsie a nawet lodach. Początkowo podejrzewano, iż jest to substancja “charakterystyczna” dla produktów pochodzenia indyjskiego, niestety szybko się okazało, że nie tylko.
W przypadku suplementów mówiło się głównie o kapsułkach, zwłaszcza wątpliwej jakości i pochodzenia, a także zanieczyszczonych ekstraktach roślinnych. Patrząc jednak na wycofania widać, iż problem jest bardziej ogólny.
Jak LABS212 sobie poradził z tlenkiem etylenu?
Badaniami!
Od momentu ukazania się pierwszych publikacji unijnych każda partia naszych suplementów poddawana jest bezwzględnie badaniam na ETO (tlenek etylenu) w niezależnym, akredytowanym Laboratorium J.S. Hamilton Poland. Tlenek etylenu to tylko jedno z nielicznych badań, jakie wykonujemy. Standardowo badamy każdą partię mikrobiologicznie, na obecność metali ciężkich, badamy odrębnie ekstrakty roślinne oraz zawartość substancji deklarowanych.
W związku z wykryciem ETO w mączce chleba świętojańskiego z Turcji i w sezamie z Indii Komisja Europejska wypracowała zasady, na jakich mają być podejmowane działania wobec zanieczyszczonych produktów żywnościowych. Zobowiązano również producentów, którzy wykorzystują E 410, jak również inne importowane składniki roślinne, do kontrolowania bezpieczeństwa takich produktów ze względu na ryzyko zanieczyszczenia tlenkiem etylenu produktów i surowców, przede wszystkim pochodzących z krajów spoza UE.