Zasady suplementacji – kiedy i jak spożywać suplementy diety?

Suplementy diety to produkty stworzone w oparciu o witaminy, minerały, aminokwasy oraz substancje prozdrowotne. W zależności od ich połączeń czy form, działanie suplementu może być mniej lub bardziej intensywne. Dawki substancji suplementacyjnych są określone w oparciu o ich historię spożycia oraz badania poszczególnych substancji, a także ich wpływ na zdrowie człowieka.

Najważniejszym elementem zdrowia człowieka jest urozmaicona, odżywcza dieta, która powinna się przyczyniać do dostarczenia wszystkich substancji witaminowych oraz mineralnych. Niestety, wchłanianie substancji z pożywienia jest warunkowane wieloma czynnikami zdrowotnymi, procesem trawienia a nawet sposobem przygotowywania posiłków. Ponadto, od wielu lat obserwujemy zubożenie pokarmów w składniki witaminowo-mineralno-odżywcze. 

Jakie są podstawowe zasady suplementacji?

Suplementacja to ingerencja we wrażliwy organizm ludzki. Prowadzona bez namysłu lub bez uzasadnienia może przynieść więcej szkód niż pożytku. 

Badania

Planując suplementację warto wykonać badania, by potwierdzić/wykluczyć niedobory lub nadmierne poziomy substancji, których podaż rozważaliśmy. Warto kontrolować również parametry, które wychodzą niepoprawnie członkom bliskiej rodziny – wiążą się one często z występującymi w rodzinie schorzeniami lub tendencjami do nich.

Forma substancji

W sytuacji kiedy wiemy już, iż suplementacja jest konieczna warto zadać sobie kolejne pytanie:  jaka będzie najlepsza forma substancji, której suplementacji potrzebujemy? Np. Cynk… cytrynian, pikolinian a może glukonian? Probiotyki – nie wszystkie są odpowiednie dla każdego, nie wszystkie osoby (np. ze względu na SIBO lub inne przerosty) mogą zażywać wszystkie szczepy probiotyczne. W doborze formy substancji pomocne z pewnością okaże się zasięgnięcie konsultacji specjalisty lub własne dokształcanie i  samodzielne zdobywanie nowej wiedzy. Wiedza nie tylko pomoże nam i naszym rodzinom, ale także pozwoli na konstruktywny dialog z lekarzem czy dietetykiem.

Postać substancji

Postać w jakiej przyjmujemy zalecany suplement ma znaczenie. Nie wszystko można wysypać z kapsułki, nie każda substancja pomocnicza wspierać będzie osiągnięcie maksymalnej biodostępności substancji czynnej. 

Etykieta

Ważne jest analizowanie składników aktywnych, jak i również tych nieaktywnych. W suplementach, ze względów technologicznych, występują często tzw. wypełniacze. Bardzo istotnym jest szukanie preparatów z jak najmniejszą i jak najbezpieczniejszą ilością substancji. Jeśli ilość składników nieaktywnych przewyższa ilość składników aktywnych, a także występują tam składniki, co do których mamy wątpliwości warto jest je skonsultować. 

Pora przyjmowania

Optymalna pora przyjmowania suplementów jest ważna do ustalenia, tak aby umożliwić organizmowi jak najsprawniejszy metabolizm i wykorzystanie dostarczanych preparatów. Będzie ona różnić się w zależności od grup substancji (np. witaminy z grupy B, minerały, aminokwasy, substancje nootropowe itd.)

Przechowywanie

Niektóre suplementy wymagają specjalnego traktowania by utrzymać swoją moc i zachować jakość do końca daty ważności. Zorientuj się, czy dana substancja wymaga przechowywania w chłodnych lub ciemnych miejscach, czy ciemnej butelce. Być może już sam sposób zapakowania przez producenta budzi wątpliwości. Wskazówki odnośnie przechowywania powinny zawsze znajdować się na opakowaniu.

Budowanie dawki

Suplementację najlepiej zaczynać pojedynczo (startować od 1 preparatu i kolejno wprowadzać pozostałe), od małych dawek, stopniowo zwiększając ilość przyjmowanego specyfiku, aż do zbudowania docelowej dawki. W taki sposób jesteśmy w stanie zaobserwować ewentualne, niepożądane reakcji i objawy nietolerancji ze strony organizmu. Nawadnianie – przyjmując suplementy pamiętaj o wypijaniu odpowiednich ilości wody w ciągu dnia.

Interakcje

zawsze należy sprawdzać czy dana substancja nie wchodzi w interakcję z innymi lekami bądź substancjami i czy podaż w tym samym czasie jest wskazany oraz czy nie wpłynie na wzajemne oddziaływanie.

Remedium

Organizm to złożona fabryka, nie istnieje złota pigułka, która naprawi długoletnie zdrowotne zaniedbania. Zadbaj o podstawy: dieta, zdrowy styl życia, aktywność fizyczna, odpowiednia diagnostyka.

Metoda małych kroków

Staraj się suplementować etapowo, wyznaczaj jasne cele, organizm nie jest śmietnikiem, do którego można wrzucić wszystko jak leci, w każdej ilości i w tym samym czasie. Więcej nie znaczy lepiej.

Poszerz swoją suplementację

Dowiedz się więcej o suplementacji

  • Czy wszystkie kapsułki są bezpieczne?

    Kapsułki stosowane są powszechnie w przemyśle farmaceutycznym, jako niezawodna i wygodna forma dostarczania dokładnie odmierzonej dawki danego produktu. Kapsułki różnią się między sobą materiałami, z których zostały wykonane, rozmiarami, a także posiadanymi certyfikatami i badaniami. Jakie kapsułki wybierać? Kapsułki możemy podzielić na miękkie i twarde. Kapsułki miękkie są na ogół produkowane z żelatyny. Bardzo ciężko […]

    Więcej
  • Jak przechowywać suplementy diety?

    “Suplement diety należy przechowywać w nienasłonecznionym miejscu, w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu w sposób niedostępny dla małych dzieci.” Powyższy tekst spotykamy standardowo na opakowaniach suplementów oraz leków. Dlaczego nie wolno przechowywać suplementów powyżej 25°C? Wiele substancji ma właściwość higroskopijne. Co to oznacza? Higroskopijność czyli zdolność substancji do wchłaniania wody, jest zjawiskiem dość uciążliwym […]

    Więcej
  • Tlenek etylenu, o co tyle hałasu?

    W ostatnim czasie obserwujemy dużą ilość wycofań z obrotu produktów leczniczych i suplementacyjnych, ze względu na obecność tlenku etylenu. Tlenek etylenu jest substancją toksyczną, która przez ekspertów z USA i UE uznana została za mutagenną, rakotwórczą i mającą wpływ na rozrodczość. Pierwsze informacje o tlenku etylenu w żywności pojawiły się w 2019 r. w publikacjach […]

    Więcej