Czy warto suplementować różne formy magnezu?
Łączenie różnych form magnezu w suplementacji ma na celu zwiększenie skuteczności i korzyści zdrowotnych wynikających z jego działania. Formy magnezu różnią się nie tylko pod względem biodostępności, ale również efektów, jakie wywierają na organizm. Łączenie ich pozwala uzyskać szerszy zakres korzyści.
Taurynian magnezu
Połączenie tauryny i magnezu, czyli taurynianu magnezu może wykazywać przede wszystkim działanie ochronne na układ sercowy.
W SLT Institute of Pharmaceutical Sciences opublikowano w 2018 roku przeprowadzone na modelu zwierzęcym badanie, które miało na celu ocenić kardioprotekcyjne i przeciwnadciśnieniowe właściwości połączenia magnezu i tauryny. W każdym z obserwowanych obszarów zauważono pozytywne działanie taurynianu magnezu – wykazywał on działanie hipotensyjne (przeciwnadciśnieniowe), umożliwiał odbudowanie poziomu antyoksydantów, zmniejszał poziom badanego markera stresu oksydacyjnego, a także redukował postępowanie uszkodzeń mięśnia sercowego.
Jabłczan magnezu
Połączenie soli kwasu jabłkowego i magnezu, czyli jabłczan magnezu, w badaniu z 2019 roku przeprowadzonym i opublikowanym w Biological Trace Element Research, okazał się związkiem magnezu o najlepszej biodostępności. Badanie obejmowało podaż 5 różnych form magnezu (trzech organicznych i dwóch nieorganicznych) oraz obserwację poziomu magnezu w krwi, mięśniach i mózgu na przestrzeni do 8 godzin po podaniu jednorazowej dawki. Stężenie magnezu w osoczu po podaniu jabłczanu magnezu było od pierwszego do ostatniego pomiaru (8 godzina) najwyższe. W erytrocytach jabłczan magnezu początkowo pozostawał na tym samym poziomie, w czwartej godzinie badania natomiast, gdy stężenie z pozostałych form zaczęło spadać, w przypadku jabłczanu wciąż rosło. Jabłczan magnezu, spośród wszystkich pięciu form, wykazał również najwyższe stężenie w mięśniach.
Cytrynian magnezu
Spośród organicznych form magnezu najpopularniejszy jest cytrynian magnezu, czyli połączenie soli kwasu cytrynowego i magnezu. Poza dobrą wchłanialnością cytrynian magnezu jest substancją, która wspomaga układ trawienny człowieka. Na drodze osmozy, cytrynian magnezu jest w stanie zatrzymać wodę w jelitach, co z kolei powoduje ruch jelit w ciągu pół godziny do sześciu godzin. Cytrynian magnezu będzie wsparciem w przypadku zaburzeń pracy jelit, szczególnie zaparć.
Glukonian magnezu
Glukonian magnezu to połączenie magnezu z kwasem glukonowym, który odgrywa kluczową rolę w regulacji pracy serca, ciśnienia krwi i funkcji naczyń krwionośnych. Glukonian magnezu może być stosowany w profilaktyce lub wsparciu nadciśnienia, arytmii serca, skurczów naczyń krwionośnych.
Łączenie organicznych form magnezu wpływa na zwiększenie skuteczności magnezu w suplementacji oraz na zwiększenie efektywności i działań w wielu obszarach.