Dlaczego lepiej wybrać witaminę C w proszku?


Dlaczego witamina C LABS212 jest w formie proszku? Witamina C jest dobrze poznaną witaminą, rozpuszczalną w wodzie. Ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć witaminy C, dlatego jej poziom jest uwarunkowany podażą wraz z dietą lub suplementacją.

Witamina C jest witaminą mocno wrażliwą na obróbkę termiczną, w związku z czym, w trakcie gotowania, przechowywania, rozdrabniania łatwo jest o jej utratę z żywności.

Absorpcja witaminy C jest mocno zależna od poziomu danej osoby oraz od jednorazowej przyjmowanej dawki. Jelita mają ograniczoną zdolność wchłania witaminy C. Kiedy poziom witaminy C w organizmie jest niski (poniżej 70 uM/L) aborbcja następuje skuteczniej. W przypadku wysokiego poziomu askorbinianu w organizmie, organizm wydala szybko nadmiary –źródła mówię o zmniejszeniu wchłaniania pomiędzy 50% a 70%.

Należy rozgraniczyć wchłanianie od czasu półrozpadu czyli okresu w jakim askorbinian pozostaje w organizmie. W sytuacji podaży zewnętrznej dużych dawek witaminy C, czas przebywania w organizmie jest bardzo krótki i wynosi 30 minut. Przyjmując jednorazowo duże dawki wydalamy 50% w czasie pierwszych 30 minut.
Podsumowując, dostarczanie dużych, jednorazowych dawek witaminy C nie jest efektywnym sposobem suplementacji, chyba, że organizm ma potwierdzone znaczne deficyty albo jest w trakcie przeziębienia/choroby. Zdecydowanie ekonomiczniej, skuteczniej i bezpieczniej jest przyjmować mniejsze dawki częściej.

Idealnym rozwiązaniem jest dodanie witaminy C do butelki, dzbanka wody i sączenie w ciągu dnia.

Poszerz swoją suplementację

Dowiedz się więcej o suplementacji

  • Czym jest karnityna i dlaczego jest tak ważna dla zdrowia?

    Karnityny są substancjami podobnymi w budowie do aminokwasów, podobnymi ale nie takimi samymi, ponieważ nie są one wykorzystywane przez organizm jako budulec do tworzenia białek, jak to się dzieje w przypadku aminokwasów. Budową chemiczną molekuła karnityny przypomina również cholinę i tak jak w przypadku choliny, karnityny mają wpływ na zapach moczu, oddechu i potu, nadając […]

    Więcej
  • Ekstrakt z guarany – jakie ma właściwości?

    Guarana, po łacinie Paullinia cupana, to gatunek pnączy płożących lub piennych (rosnący do 10 metrów), występujący głównie w dorzeczu Amazonki i Pary w Brazylii. Nazwa guarana pochodzi od plemienia, które zwykło stosować napój z nasion guarany; napój o intensywnym gorzko-kwaśnym smaku, znany przez rdzenną ludność jako specyfik podnoszący sprawność fizyczną i psychiczną, zwłaszcza w okresie […]

    Więcej
  • Ekstrakty roślinne, czyli jak wybierać wartościowe produkty na bazie substancji naturalnych

    Na jakie pojęcia warto zwracać uwagę przy wyborze ekstraktów roślinnych? DER określa ile kilogramów biomasy/surowca potrzeba do otrzymania 1 kg ekstraktu. O tym, czy dany ekstrakt jest wartościowy prozdrowotnie stanowi standaryzacja, czyli wskaźnik zawartości substancji czynnej o określonej aktywności prozdrowotnej lub terapeutycznej. Czym jest DER? Najbardziej popularnym określeniem stosowanym w lekach, suplementach czy preparatach ziołowych […]

    Więcej