Kurkuma, a kurkumina – jaka jest różnica?

W ostatnim czasie kurkuma bardzo zyskuje na popularności, a to wszystko dzięki jej wyjątkowym właściwościom.  Kurkuma to tak naprawdę kłącza ostryżu długiego (Curcuma longa L.) nazywane również niekiedy szafranem indyjskim.

Kurkuma zawiera w swoim kłączu w zdecydowanej większości (ok. 70%) skrobię, żywicę, a także do 5% związków polifenolowych, znanych jako kurkuminoidy.

Wśród kurkuminoidów z kolei możemy wyróżnić: cyklokurkuminę, demetoksykurkuminę, bisdemetoksykurkuminę oraz najbardziej aktywną kurkuminę.

Niestety kurkumina charakteryzuje się hydrofobowym charakterem, co oznacza słabą rozpuszczalność w wodzie, skutkującą ograniczonym wchłanianiem i szybkim metabolizmem. Dlatego kurkuma spożywana w tradycyjny sposób nie zawiera znaczącej ilości cennej kurkuminy, a także jest bardzo ciężka do przyswojenia.

Czym zatem różni się kurkuma w przyprawie, od suplementów z kurkuminą?

Kurkuma, chociaż nadająca daniom niezwykłe walory smakowe, spożywana w tradycyjny sposób nie będzie bogatym źródłem kurkuminy. By wykorzystać potencjał tkwiący w kurkumie w suplementach diety jest on wyekstraktowany i umieszczony w niewielkiej kapsułce.

Dla jak największych korzyści z właściwości kurkuminy, istotny jest wybór najlepszego surowca, o jak najwyższej standaryzacji i najbardziej biodostepnej formie, a także wsparcie formuły w postaci dobrania odpowiednich dodatków, poprawiających jej biodostępność.

W produkcie LABS212® CurcuVITA® wykorzystujemy ekstrakt Curcumin C3 Reduct® zawierający aktywny metabolit kurkuminy, którym są tetrahydrokurkuminoidy (THC). Ekstrakt standaryzowany jest do 95% tetrahydrokurkuminoidów. Na poziomie komórkowym system reduktazy przekształca kurkuminę w tetrahydrokurkuminę (THC).  Badania dowiodły, że wyróżnia się ona lepszą biodostępnością oraz ma również lepszą stabilność w fizjologicznym pH niż sama kurkumina, co może również wspomagać ich transport. Jest to jedyny w Polsce preparat standaryzowany do tetrahydrokurkuminoidów.

Dla pełnego wykorzystania potencjału kurkuminy, od lat prowadzone są badania nad metodami zwiększenia biodostępności tego związku. Najczęściej stosowany jest dodatek piperyny, będącej naturalnym wzmacniaczem biodostępności składników odżywczych. W CurcuVITA™ zastosowaliśmy patentowaną, certyfikowaną piperynę BioPerine®, standaryzowaną do 95% piperyny. BioPerine® zwiększa biodostępność poprzez:

  • zwiększenie ukrwienia przewodu pokarmowego,
  • zwiększenie zawartości emulgującej jelit (w przypadku witamin rozpuszczalnych w wodzie, jak B2),
  • zwiększenie aktywnego transportu składników odżywczych (w przypadku witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, jak witaminy D lub A).

Źródła:

https://c3reduct.com/curcumin-c3-reduct/pharmacokinetics/

https://sabinsa.com/products-from-sabinsa/131-bioperine

Poszerz swoją suplementację

Dowiedz się więcej o suplementacji

  • Ekstrakty roślinne, czyli jak wybierać wartościowe produkty na bazie substancji naturalnych

    Na jakie pojęcia warto zwracać uwagę przy wyborze ekstraktów roślinnych? DER określa ile kilogramów biomasy/surowca potrzeba do otrzymania 1 kg ekstraktu. O tym, czy dany ekstrakt jest wartościowy prozdrowotnie stanowi standaryzacja, czyli wskaźnik zawartości substancji czynnej o określonej aktywności prozdrowotnej lub terapeutycznej. Czym jest DER? Najbardziej popularnym określeniem stosowanym w lekach, suplementach czy preparatach ziołowych […]

    Więcej
  • Beta Glucan – czym jest i jak działa?

    Nasz suplement Beta Glucan zawiera beta glukany drożdżowe 1-3, 1-6 z Saccharomyces cervisiae. Wysoka standaryzacja beta glukanów – 80%. Produkt w 100% pochodzenia naturalnego. Doskonałe źródło błonnika pokarmowego. Czym są beta glukany? Beta-glukany (β-glukany) to grupa naturalnie występujących polisacharydów znajdująca się w ścianach komórkowych bakterii, drożdży, grzybów, alg i roślin, takich jak owies i jęczmień. […]

    Więcej
  • Ekstrakt z guarany – jakie ma właściwości?

    Guarana, po łacinie Paullinia cupana, to gatunek pnączy płożących lub piennych (rosnący do 10 metrów), występujący głównie w dorzeczu Amazonki i Pary w Brazylii. Nazwa guarana pochodzi od plemienia, które zwykło stosować napój z nasion guarany; napój o intensywnym gorzko-kwaśnym smaku, znany przez rdzenną ludność jako specyfik podnoszący sprawność fizyczną i psychiczną, zwłaszcza w okresie […]

    Więcej
  • Interakcje magnezu z innymi składnikami

    Magnez wchłaniany jest głównie w jelicie cienkim w ciągu 24h następujących po jego spożyciu. Na absorpcję magnezu (zarówno z pożywienia jak i suplementacji) wpływają również inne składniki mineralne dostarczane jednocześnie z magnezem. Magnez, a inne minerały Badania in vitro oraz później przeprowadzone również in vivo na szczurach i opublikowane w The Journal of Nutrition zasugerowały, […]

    Więcej
  • Innowacyjna formuła witamin B

    Suplement diety B Spectrum to formuła stanowiąca innowacyjne połączenie witamin z grupy B, z wyjątkiem witamin B9 (kwasu foliowego) i B12 (kobalaminy). Wyróżnia się świeżym spojrzeniem na suplementację witamin z grupy B, które polega na zgromadzeniu różnych form tych samych witamin w jednym preparacie. Witamina B1, tiamina Witamina B1 (tiamina) przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu […]

    Więcej